Jak radzić sobie ze stresem i problemami w pracy?

Dowiesz się tutaj jak radzić sobie ze stresem i problemami w pracy, więc jeśli chcesz dogłębnie poznać temat, obejrzyj wideo i przeczytaj artykuł:

Jak radzić sobie ze stresem

Pewien bardzo mądry menedżer powiedział kiedyś że są dwa rodzaje pracowników. Wilki i owce.

Nie jesteś w stanie rozróżnić wilka od owcy dopóki nie pojawi się jakiś niespodziewany problem.

Dopiero gdy komputer się zepsuje, pojawi się jakieś nieporozumienie, albo trzeba się zacząć spieszyć aby zdążyć z terminem, wtedy będziesz w stanie rozróżnić wilka od owcy.

Owca trzęsie portkami, szuka winnych i unika odpowiedzialności. Przejmuję się i martwi.

Wilk patrzy co jest do zrobienia i się za to zabiera. Zostawia narzekaczy daleko w tyle i robi swoje.

Jak myślisz:

Kkto się bardziej stresuje w pracy: owca czy wilk?

Weź pod uwagę, że stres jest mechanizmem przetrwania i wiąże się z poczuciem bezpieczeństwa. Jak myślisz: kto czuję się bezpieczniej i bardziej pod kontrolą gdy w pracy są problemy: owca czy wilk?

Pozwól, że poświęcę kilka minut żeby nauczyć Cię jak być wilkiem Bo mam wrażenie, że chcesz się dowiedzieć.

Najlepiej ujął to w słowa Stephen Covey, autor wielu międzynarodowych bestsellerów na temat osobistej efektywności, między innymi 7 Nawyków Skutecznego Działania.

Podczas każdej trudnej sytuacji są trzy strefy w których możesz być, zależnie od tego na czym się koncentrujesz.

Typowa owca znajduje się w strefie bezsilności, gdzie koncentruje się na wszystkim tym, na to nie ma żadnego wpływu. Przykładowo:

  • kto zawinił,
  • kto jest jaki,
  • jaka technologia odmawia posłuszeństwa,
  • czego nie da się zrobić

Dopóki koncentruje się na tych rzeczach, maksymalizuje poziom swojego stresu. Dosłownie upewnia się, że stresuje się tak bardzo, jak tylko się da, gdy tylko pojawi się jakiś problem.

Moja rada: przestań.

Zamiast walczyć z wiatrakami przejdź do strefy wpływu koncentrując się na tym, na to przynajmniej masz wpływ.

Dla przykładu, masz wpływ na to, co zrobią inni ludzie, ponieważ możesz spróbować ich do czegoś przekonać. Masz wpływ na to, kiedy Twój zespół domknie projekt, bo jesteś jego częścią.

Będąc w strefie wpływu poczujesz się znacznie bezpieczniej, ponieważ dużo lepiej panujesz nad sytuacją. Wiesz, że możesz coś zrobić. Wiesz, że możesz popchnąć to do przodu, a poczucie robienia postępów zastąpi poczucie bezradności.

Aby działać jeszcze efektywniej i stresować się jeszcze mniej, przejdź do strefy kontroli. Skup się bezpośrednio na tym, co możesz zrobić, aby rozwiązać problem.

Zauważ, przyjmij do wiadomości i przestań się przejmować wszystkim tym, na co nie masz wpływu. Następnie, znajdź coś, co możesz zrobić i skup się na tym aby zrobić to jak najlepiej.

Działanie w stronę rozwiązania jest najlepszym remedium na stres w pracy.

Jeśli natomiast nie możesz zrobić absolutnie nic, ponieważ problem nie zależy od Ciebie, rozwiązanie jest proste. Zamiast się nim przejmować po prostu rób to do Ciebie należy i ciesz się swoim życiem w pełni.

Domyślam się, że nikt nie płaci Ci bezpośrednio za to, abyś martwił się problemami poza zakresem Twoich obowiązków. Skup się na tym co Twoje i pozostań w strefie kontroli.

Pamiętaj że trening czyni mistrza więc od dzisiaj będzie Ci to wychodzić coraz lepiej, młody wilku 😉

Więcej sposobów na rozwiązywanie stresujących problemów pod presją znajdziesz w kursie AntyStres System. Kliknij w link jeśli chcesz poznać drogę do mistrzostwa „na skróty”!

Jeśli ten artykuł Ci pomógł, odwdzięcz się lajkiem 🙂 Bardzo to docenię! Opisz też w komentarzu swoją perspektywę na ten temat!

Rafał Dudek

Life coach i pasjonat rozwoju osobistego. Od pięciu lat tworzy kursy i prowadzi szkolenia o tym jak radzić sobie w emocjonalnie trudnych sytuacjach. Od 2016 roku, autor i twórca antystres.pl. W wolnym czasie pasjonat gier strategicznych, medytacji i autor bloga rafaldudek.pl

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment:

Zmęczony stresującą pracą?

Darmowe nagranie relaksacyjne “10-minutowe wakacje” w naukowo udowodniony sposób usuwa stres i przywraca siły do działania!

Podaj poniżej adres email, na który natychmiast wyślę Ci ten odstresowujący prezent:

Polityka prywatności - bo ja też nie lubię SPAMu!