Jak znaleźć lżejszą, mniej stresującą i wyczerpującą pracę?

Skoro tu jesteś, to pewnie wiesz jak to jest gdy wracasz do domu z uciskiem w żołądku, masz wszystkiego dość i nie możesz zasnąć w nocy, bo słyszysz dalej głos swojego szefa i przetwarzasz wszystkie obowiązki z pracy.

Pewnie stwierdziłaś “Dość tego, szkoda mojego zdrowia, rzucę to w cholerę i znajdę sobie lżejszą pracę”

Jestem tu po to, aby Ci w tym pomóc. Zapraszam do oglądania wideo i przeczytania artykułu:

Przede wszystkim musisz zrozumieć:

Trzy powody dlaczego praca męczy i stresuje

Dlaczego umysłowa praca męczy?

Rozumiem jakbyś kopał rowy, spalił mnóstwo kalorii, ale Ty przecież siedzisz, korzystasz z komputera, rozmawiasz z ludźmi.

Być może zauważyłeś już, że zmęczenie po umysłowej pracy jest inne, niż po treningu fizycznym. Dlaczego?

Bezsenność po stresującej pracy

Dlatego, że to uczucie zmęczenia bierze się stąd, że długotrwały stres zaburza Twoją równowagę hormonalną, pracę układu odpornościowego, pokarmowego, powoduje niedokrwienie kory mózgowej, co obniża zdolności umysłowe itp.

Krótko mówiąc: męczysz się emocjonalnie i niszczysz sobie zdrowie.

Stres jest reakcją walki lub ucieczki, którą obdarzyła Cię natura, abyś mógł szybko zareagować na zagrożenie zdrowia, lub życia. Stresowanie się godzinami jest wbrew Twojej naturze.

Dlatego właśnie tak ważne jest, abyś był w stanie rozładować stres w sposób, który działa lepiej niż paczka ciastek, czy siedzenie na Facebooku. Pod koniec tego posta dam Ci w prezencie naukowo udowodniony sposób rozładowywania stresu w 10 minut, więc koniecznie przeczytaj do końca.

Pierwszy powód, dla którego praca męczy, to:

Toksyczna atmosfera

Nikt nie chciałby mieć pracy, w której szef ma nierealne wymagania i krzyczy, gdy nie są spełnione. Albo pracy, w której praca zespołowa zamienia się w chorą rywalizację.

Takie rzeczy niestety jednak dzieją się zbyt często. Jeśli chcesz znaleźć pracę, w której tego nie ma, to jest to trochę jak granie na loterii.

Jeśli możesz, załatw sobie kontakt do przyszłego kolegi z pracy zanim zgłosisz się na rozmowę kwalifikacyjną i wypytaj jakie są tam warunki. Nie zawsze wszystko wyjdzie na jaw ale warto się zapytać zanim przyjmiesz posadę w toksycznym zespole.

Do pewnego stopnia jesteś też w stanie uodpornić się na stres i chętnie Cię tego nauczę.

Drugi powód dlaczego praca stresuje i męczy to:

Praca, do której się nie nadajesz

Lekka praca to nie jest praca, w której obijasz się 8 godzin i za to płacą. („WOW, serio?” … „Tak, serio!”)

Lekka praca to taka, którą możesz wykonywać dobrze, przychodzi Ci to z łatwością i masz poczucie, że rozwijasz się w tematach, które Cię kręcą.

Zanim więc zabierzesz się porządnie za szukanie wymarzonej pracy, poznaj siebie i swoje preferencje i mocne strony, a następnie dopasuj pracę do siebie.

Dla różnych ludzi, różne posady są „lekkie”.

Przede wszystkim zastanów się czy masz temperament introwertyka czy ekstrawertyka.

Ekstrawertyk świetnie się czuję wśród ludzi, bycie w grupie dodaje mu energii i lubi nawiązywać nowe kontakty. Jeśli jesteś ekstrawertykiem, to szukaj pracy, w której będziesz wśród ludzi.

Jeśli natomiast, tak jak ja, jesteś introwertykiem, to przebywanie z ludźmi Cię męczy i odpoczywasz, gdy jesteś sam.

Introwertycy z natury są bardziej kreatywni. Jeśli jesteś introwertykiem , to szukaj pracy w której możesz “zamknąć się w swojej jaskini” i stworzyć coś wartościowego np. na komputerze.

Oprócz tego zwróć uwagę na swoje mocne strony. Jeśli nie wiesz jakie one są to pomyśl o tym co robisz dobrze z łatwością mimo że inni się z tym męczą.

Ja na przykład siedem lat temu mogłem stwierdzić, że moją mocną stroną jest mówienie publiczne bo chętnie zgłaszałem się na różne szkolne konkursy, podczas gdy innych paraliżowała trema. Widziałem też, że mam świetny umysł do organizowania rzeczy i myślenia strategicznego, ponieważ świetnie mi szło w grach strategicznych na komputerze.

Myślenie strategiczne, organizacja i komunikatywność mogła mnie skierować na stanowisko menedżerskie, jednak wiedziałem też, że jestem introwertykiem. Przebywanie wśród ludzi byłoby dla mnie męczące, więc wolę mówić do kamery i organizować własny biznes w Internecie.

Haruję jak wół, ale mogę Ci szczerze powiedzieć, że mam lekką pracę bo lubię ją tak bardzo, że robiłbym ją za darmo.

Życzę Ci abyś właśnie coś takiego dla siebie odkrył!

Jeśli masz trudności z odkrywaniem swoich mocnych stron, możesz też pomóc sobie testami psychologicznymi, których jest w internecie masa, np MBTI.

Trzeci powód dlaczego praca stresuje to:

Brak umiejętności radzenia sobie ze stresem

Powiedzmy sobie szczerze. Do jakiej pracy byś nie poszedł, zabierasz tam siebie samego!

Jeśli masz tendencje do stresowania się, gdy masz za dużo na głowie, ktoś Cię krytykuje albo trudno się z kimś dogadać, to bardzo możliwe że żadna praca nie będzie dla Ciebie wystarczająco lekka!

Bardzo ważne jest, abyś się nauczył skutecznie rozładować stres codziennie po pracy i reagować z opanowaniem i asertywnością w stresujących sytuacjach.

Jeśli zgodzisz się ze mną, że umiejętności radzenia sobie ze stresem są ważne, to zrób pierwszy krok w tym kierunku już teraz.

Przygotowałem dla Ciebie nagrania relaksacyjne 10-Minutowe Wakacje, które w naukowo udowodniony sposób rozładowuje Twój stres.

Kliknij w ten link i podaj swój adres email, na który już za sekundę, zupełnie za darmo otrzymasz to nagranie relaks-po-pracy-nagranierelaksacyjne warte kilkadziesiąt złotych.

W tym nagraniu poprowadzę Cię krok po kroku przez proces rozładowywania stresu w przyjemny sposób używając wyobraźni i autosugestii.

10-Minutowe Wakacje pomogły już setkom osób więc naprawdę mam nadzieję że się skusisz. Kliknij w link i do usłyszenia w nagraniu:

Kliknij tu i zdobądź nagranie 10-Minutowe Wakacje

Jeśli ten artykuł Ci pomógł, odwdzięcz się lajkiem 🙂 Bardzo to docenię! Opisz też w komentarzu swoją perspektywę na ten temat!

Rafał Dudek

Life coach i pasjonat rozwoju osobistego. Od pięciu lat tworzy kursy i prowadzi szkolenia o tym jak radzić sobie w emocjonalnie trudnych sytuacjach. Od 2016 roku, autor i twórca antystres.pl. W wolnym czasie pasjonat gier strategicznych, medytacji i autor bloga rafaldudek.pl

Click Here to Leave a Comment Below

Leave a Comment:

Zmęczony stresującą pracą?

Darmowe nagranie relaksacyjne “10-minutowe wakacje” w naukowo udowodniony sposób usuwa stres i przywraca siły do działania!

Podaj poniżej adres email, na który natychmiast wyślę Ci ten odstresowujący prezent:

Polityka prywatności - bo ja też nie lubię SPAMu!